KAIP APSISAUGOTI NUO GRIPO

SAUGI MOKYKLA

Didėjant sergamumui ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis, labai svarbu nepamiršti bendrųjų apsisaugojimo nuo gripo ir kitų virusų, priemonių. Jei nepasiskiepijote sezoninio gripo vakcina, turite žinoti, kaip apsisaugoti nuo gripo ir saugotis visų, oru plintančių virusų.

Gripas – pavojinga infekcija                
Gripas – tai ūminė virusinė kvėpavimo takų infekcija, plintanti oro lašeliniu būdu bei viena dažniausių epidemijomis pasireiškiančių ligų. Užsikrėtus ir susirgus gripu, didžiausia grėsmė – sunkios komplikacijos: plaučių uždegimas, širdies raumens uždegimas, galvos smegenų ir galvos smegenų dangalų uždegimas, sinusitas, inkstų uždegimas ir kt. Susirgus gripu, gali paūmėti dauguma lėtinių ligų (pavyzdžiui, kvėpavimo, širdies ir kraujagyslių), kurios taip pat gali lemti žmogaus sveikatos būklės pablogėjimą ar net mirtį.

Pasiskiepijus nuo gripo reikia saugotis
Pasiskiepijus nuo gripo galima susirgti gripu, nes vakcina neapsaugo nuo šios infekcijos 100 proc., bet skiepai gerokai sumažina riziką susirgti ir apsaugo nuo komplikacijų. Be to, skiepai nuo gripo pradeda veikti tik po maždaug 14 dienų, todėl asmenys, užsikrėtę prieš skiepijimą arba netrukus po imunizacijos, gali susirgti.

1. Dažnai plaukite rankas (ypač prieš valgį)

Rankų plovimas apsaugo nuo kontakto su virusu. Virusą galite „gauti“ paduodant ranką sveikinantis sergančiam žmogui, kuris prieš tai lietė savo burną ar nosį arba čiaudėjo ar kosėjo prisidengdamas burną delnu. Ntaip pat liečiant durų rankeną, vandens čiaupą, panaudotą nosinę ar kitus daiktus, kuriuos prieš tai lietė sergantis žmogus.

2. Užsidenkite nosį ir burną, kai kosėjate ar čiaudite

Virusai su iščiaudėtais ar iškosėtais lašeliais sklando nedideliu atstumu (iki vieno metro), todėl užsikrėsti gripu galima esant arti sergančio žmogaus.

3. Tinkamai naudokite vienkartines nosines

Gripo virusas gali kurį laiką išgyventi ant aplinkos daiktų arba rankų. Užsikrėsti gripu galima nuo šviežiai užkrėstų vienkartinių ar daugkartinių nosinių arba rankų.

4. Jei neturite po ranka nosinės, užsidenkite burną ir nosį rankove (geriausiai alkūnės linkyje)

Jei prisidengėte burną ir nosį delnu, tuojau pat nusiplaukite rankas. Jeigu neturite rankose nosinės ir matote, kad nespėsite jos surasti, čiaudėkite ir kosėkite į rankovę. Taip užkirsite kelią viruso plitimui oru ir rankomis.

5. Jeigu susirgote – praleiskite kurį  laiką namuose

Sergantis žmogus platina gripo virusą 5–7 dienas nuo ligos simptomų atsiradimo. Rekomenduojama pasilikti namie, taip apsaugosite savo aplinką nuo viruso išplitimo.